Korzyści szydełkowania

10 Cudownych Korzyści Z Szydełkowania

Uważasz, że szydełkowanie to ot takie zajęcie dla starych panien, albo emerytek? To zdecydowanie nic dla Ciebie? To zastanów się, czy:

  • bywasz zestresowana?
  • masz problemy z ciśnieniem?
  • a może z pamięcią?
  • nie brakuje Ci poczucia spełnienia?

Jeśli na chociaż jedno z powyższych pytań odpowiedziałaś twierdząco, to zapraszam dalej. Poznasz 10 cudownych korzyści z szydełkowania i przekonasz się, że to hobby również dla Ciebie.

1. Relaksuje, Uspokaja, Niweluje Stres

Szydełkowanie wymaga koncentracji. Chcąc osiągnąć zamierzony efekt końcowy potrzebujesz wyciszyć się i w skupieniu tworzyć kolejne sploty. Powtarzalność, która jest nieodłącznym składnikiem pracy, pozwala unormować pracę serca. Uspokajasz oddech, spowalniasz tętno, obniżasz ciśnienie krwi. Niwelujesz tym samym poziom kortyzolu we krwi, czyli hormonu stresu, zastępując go hormonami szczęścia.

2. Pozwala Ćwiczyć Sprawność Manualną

Szydełkowanie podobnie jak inne formy rękodzieła ćwiczy Twoje palce i dłonie. Pracując szydełkiem i włóczką powinnaś, wykonywać precyzyjne ruchy. Oczka powinny być w miarę możliwości identyczne. Jest to początkowo nie lada wyczyn. Dzięki nabytej sprawności manualnej później to norma. Poprawia się również charakter pisma. Jest to ważne przede wszystkim dla dzieci. Czy wiedziałaś, że szydełko zalecane jest nawet przy chorobach reumatoidalnych czy artretyzmie? Przy ciągłym treningu mniej sztywnieją stawy.

3. Chroni Przed Utratą Pamięci

Szydełkowanie pobudza rozwój ścieżek neuronowych w mózgu. Chroni Cię tym samym przed utratą pamięci oraz pomaga utrzymać funkcje poznawcze. Regularne szydełkowanie to wspaniała profilaktyka i inwestycja w przyszłość.

4. Rozwija Kreatywność

Zaczynasz od pojedynczych splotów, łatwych przedmiotów, ale “w miarę jedzenia apetyt rośnie”. Kocyk, zakładka, chusta, czy maskotka – na szydełku możesz wyczarować dosłownie wszystko. Im więcej trenujesz, tym bardziej rozwija się Twoja kreatywność. Z czasem ogranicza Cię co najwyżej ilość włóczki albo wolnego czasu.

Szydełkowanie pobudza rozwój ścieżek neuronowych w mózgu. Rozwija kreatywność i logiczne myślenie.
Szydełkowanie pobudza rozwój ścieżek neuronowych w mózgu. Rozwija kreatywność i logiczne myślenie.

5. Doskonali Logiczne Myślenie

Szydełkując zazwyczaj opierasz swoją pracę na wzorze. Odtworzenie pracy ze schematu doskonale ćwiczy logiczne myślenie. Trenujesz również matematykę. Im większy projekt, tym więcej powtórzeń i liczenia. Nic strasznego. Po pewnym czasie nawet nie zauważasz, że coś liczysz.

6. Pomaga zapomnieć o bólu

Czy zdarzyło Ci się kiedyś mieć złamaną, skręconą nogę? Nie? To super! Ale może towarzyszył Ci inny dłuższy ból? Np. menstruacyjny. Jeśli tak, to wiesz, jak ciężko o nim zapomnieć. Odruchowo skupiamy się na nim. A wystarczy zająć głowę i ręce czymś innym, by uzyskać ulgę. I znowu przychodzi z pomocą szydełko. Zaczniesz dziergać i zapomnisz o Bożym świecie, nie tylko o bólu.

7. Czyni Nas Wyjątkowymi, Podnosi Samoocenę

Chcesz poczuć się jak bohater w swoim otoczeniu? Wyjdź z robótką w miejsce publiczne. Okaże się, że wyróżniasz się i jesteś wyjątkowa. Każdy wie co to szydełkowanie, ale nie każdy potrafi tę sztukę. Szydełkowanie jest trochę jak bycie magikiem… mruczysz coś pod nosem, machasz patykiem, a na koniec większość nie ma pojęcia, jak to zrobiłaś!

Szydełkując wyróżniasz się i jesteś wyjątkowa. Twoja samoocena rośnie.
Szydełkując wyróżniasz się i jesteś wyjątkowa. Twoja samoocena rośnie.

8. Daje Poczucie Spełnienia

Pamiętasz to uczucie, gdy udało się osiągnąć nawet malutki zamierzony cel? Nie ważne czy to w szkole, na studiach, w pracy, w gronie rodziny lub znajomych. Osiągnięcie celu zawsze daje poczucie spełnienia. Znowu królują endorfiny, które jeszcze podbijają Twoje emocje. Czego chcieć więcej…?

9. Wzmacnia Więzi, Socjalizuje

Szydełkowanie wzmacnia więzi międzyludzkie. Na pewno i Ty zauważyłaś, że w poprzednich dziesięcioleciach przykładano większą uwagę do wszelkich robótek ręcznych. Dlatego też, starając się opanować tę sztukę, szukaj kontaktu i czerp z doświadczenia starszego pokolenia (mamy, babcie, ciocie itp.). Wspólny temat socjalizuje również online. Wiedziałaś o tym? Przykładem tego są liczne grupy tematyczne na portalach społecznościowych. Jak to mówią “ciągnie swój do swego”.

Szydełkowanie wzmacnia więzi międzyludzkie. Socjalizuje
Szydełkowanie wzmacnia więzi międzyludzkie. Socjalizuje

10. Daje Namacalny Produkt

Szydełkowanie ma jeszcze jedną cudowną zaletę. Twoja praca i poświęcony czas ma swój efekt końcowy. Nie zostajesz z niczym. Stajesz się autorką niepowtarzalnego, wyjątkowego, zrobionego z sercem produktu. Nie ważne czy jest to maskotka, kocyk dla dziecka, sukienka, chusta, czy koronkowa serwetka. Każda z tych rzeczy jest unikalna i posiada niesamowitą wartość nie tylko dla Ciebie.

Podsumowując Szydełkowanie to …

Szydełkowanie to nie tylko zwykłe hobby. To wspaniały trening dla palców oraz nasza inwestycja w zdrowie. Łączy przyjemne z pożytecznym. Ćwiczy ręce i głowę, a jednocześnie pozwala odpocząć i zrelaksować się. Chcesz poczuć się wyjątkowo i zapomnieć przynajmniej o części codziennych problemów? Nic łatwiejszego. Zacznij szydełkować. Powyższe 10 cudownych korzyści to tylko początek