Wzory, schematy

Wojskowe Amigurumi, Czyli Spełnienie Marzeń Nie Tylko Małych Chłopców.

Wojskowe Amigurumi

Wywiad z Katarzyną z FANTASTIC YARN

Przez całkowity przypadek opracowując wywiad łączony na temat Projektowania Nowych Wzorów Szydełkowych trafiłam na prawdziwą BOMBĘ! “Twarda” perełka w słodkim i pluszowym szydełkowym świecie. Mowa o Katarzynie z Fantastic Yarn i jej niezwykłych projektach wojskowego Amigurumi. Zapraszam na wywiad z autorką.

Jakie były początki Twoich szydełkowych militariów? Skąd pomysł?

Od czego by tu zacząć 🤔 Pewnego dnia w połowie stycznia tego roku, koleżanka zapytała się mnie, czy bym nie zrobiła jej czołgu. Miał to być prezent na walentynki dla chłopaka jej córki. Jeszcze nie robiłam czegoś takiego, a szydełkuję amigurumi od około 2,5 roku. Co ja zrobiłam? Oczywiście się zgodziłam

Zaczęłam od poszukiwania schematu w Internecie, który mogłabym kupić. Nic ciekawego dla dorosłego chłopaka nie znalazłam. Tylko wzór na kapcie. Tak właśnie, wzór na kapcie był na stronach internetowych ze schematami. W pewnym momencie myślałam, że napiszę do tej mojej koleżanki, że nie podołam, że jednak zrezygnuję. 

Nie poddałam się jednak, żarówka zaświeciła mi się w głowie – czemu nie? Inni piszą wzory na cudowne lale, misie i inne słodziaki, to czemu ja nie spróbuję zrobić czołgu z jednoczesnym spisaniem wzoru. I w ten oto sposób powstało moje pierwsze dzieło, moje pierwsze dziecko. 😊 Czołg z obrotową wieżą i ściąganymi gąsienicami.

wojskowe Amigurumi

 Od tego właśnie czołgu zaczęła się moja pasja tworzenia wojskowego Amigurumi.

Co było kolejnym Twym dziełem?

     Drugim moim projektem był śmigłowiec. Praca nad projektem śmigłowca zaczęła się od 19 kwietnia, a testy rozpoczęły się od 7 maja więc to trochę potrwało. Szczerze mówiąc, to ja daje sobie miesiąc od pomysłu po sprzedaż gotowego już wzoru, to wszystko zależy od projektu. 

wojskowe Amigurumi

Czym posiłkowałaś się odwzorowując Twoje małe dzieła sztuki?

Moimi wzorcami są naturalne militaria. Te maszyny wprost mnie fascynują. Lata temu moim ulubionym filmem był “Czterej pancerni i pies”, dlatego wzorcem na czołg był właśnie T34 RUDY 102. Helikopter to mini szydełkowa wersja Sokoła W-3 legendarnego śmigłowca wielozadaniowego konstrukcji i produkcji polskiej. Kolejny sami zobaczcie niżej.

wojskowe Amigurumi

Na helikopterze się nie skończyło. Kolejny projekt to jeszcze wyżej podniesiona poprzeczka. Opowiedz nam o nim.

    Trzecim projektem był myśliwiec wielozadaniowy F16. To dopiero było wyzwanie. Ten projekt zajął mi ok 3 miesiące. Na sam test (który jest w trakcie) dałam moim kochanym testerkom aż 4 tygodnie. Zaczynając projektowanie tego samolotu nawet nie zdawałam sobie sprawy, że to będzie coś takiego dużego i fajnego. A dlaczego fajnego? Koła, bomby i rakiety są przyczepiane na rzepy. Mój 3 letni wnusio uwielbia się nim bawić, odczepia i przyczepia uzbrojenie jakie chce i gdzie chce, koła odpina jak chce nim latać, a przyczepia jak go z powrotem odstawia do uzbrojenia.

wojskowe Amigurumi
wojskowe Amigurumi

Na co patrzysz projektując swoje prace? Co Cię motywuje?

Projektując swoje wzory najpierw wyobrażam sobie, jak dziecko mogłoby się bawić stworzoną przeze mnie zabawką. Dla mnie najważniejszymi wynikami projektowania jest uśmiech, zadowolenie i szczęście na twarzy odbiorcy. Od małego dziecka po dorosłego już mężczyznę, które/y otrzyma zabawkę wykonaną z mojego schematu. Kiedy  dowiaduję się, że obdarowane dziecko, bądź dorosłe już dziecko jest zadowolone i szczęśliwe, to dostaje dodatkowego kopa do dalszego projektowania. ☺️ 

Jak myślisz, dla kogo są Twoje wzory? Czy tylko dla dzieci?

Odpowiedź na to pytanie nie będzie długa. Moje wzory są przeznaczone dla małych, dużych i tych dorosłych dzieci. No bo przecież nasi mężczyźni to takie duże dzieci. 😊

Wzory wybijają się znacząco na tle innego polskiego Amigurumi. Czy dużo masz chętnych zgłaszających się na testy? Dużo klientów?

Jeśli chodzi o testy, to zgłoszeń mam bardzo dużo, bo też daje dużo czasu na wykonanie. Co do sprzedaży moich wzorów to póki, co wzory na czołg i śmigłowiec udało mi się sprzedać po około 20 sztuk. Nie wiem, jak będzie z samolotem wielozadaniowym, bo aktualnie jest w trakcie testów.

Wojskowe Amigurumi

Czy w życiu osobistym również jesteś/byłaś w jakiś sposób związana z wojskiem/służbami mundurowymi?

No właśnie nie miałam styczności z wojskiem, nikt z mojej rodziny i ze znajomych nie jest, ani nie był wojskowym.

Co myśli Twoja rodzina i znajomi na temat Twoich “pokojowych zbrojeń”?

Mój mąż stwierdził, że na głowę upadłam, że też nie mam nic innego do roboty tylko szydełko… Moje dzieci są ze mnie dumne, że właśnie robię coś takiego coś innego. Wnuk i wnusie wręcz szaleją ze szczęścia, jak się mogą pobawić tymi moimi szydełkowymi militariami. No a moi znajomi też są zachwyceni tym co robię i wspierają mnie na każdym kroku. ☺️

Co masz kolejnego w planach na 2021 rok?

Mam już wiele pomysłów na kolejne militaria. Na rok 2021 mam w planach na pewno jeden projekt, który miałam zrealizować jeszcze w tym roku, ale no cóż, to jest tajemnica. I to nie będzie tylko ten jeden projekt, obiecuję.

Czy pracujesz obecnie nad jakimś nowym wzorem?

W listopadzie będę pracować nad czymś staroświeckim, pływającym na morzach mającym armaty i bocianie gniazdo. Resztę poznacie, jak już wzór powstanie, bo ja kocham Was zaskakiwać. 🤫😉

Zdradź kilka słów o sobie.

Jestem szczęśliwą i kochającą żoną, mamą dwójki dorosłych już dzieci i babcią trojga kochanych wnucząt, dla których to często wykonuję moje ręczne robótki. 

Jeśli chodzi o szydełko to kiedyś cały czas sobie powtarzałam, że ja nigdy nie wezmę szydełka do ręki, że to nie dla mnie. Robiłam tylko na drutach małe sweterki z wrabianymi motywami wcześniej dla swoich dzieci, a później dla moich wnucząt. 

Moja przygoda z szydełkiem zaczęła się w lutym 2017, wtedy to odnalazłam dla mnie coś nowego – filmiki instruktażowe na YT, jak się robi sukieneczkę na szydełku. Wtedy to kupiłam mój pierwszy tani zestaw szydełek i zrobiłam sukieneczkę dla mojej młodszej wnuczki. Później to już wpadłam w wir szydełkowania, tak mi się to spodobało, że powstały kolejne sukieneczki i jak się urodził wnusio, to dla niego zaczęłam robić coś nieco. 

W tym czasie znalazłam też sporo grup na FB zajmującymi się szydełkowaniem i wpadłam na maskotki wykonywane na szydełku. Moimi pierwszymi Amigurumi były malutkie świnki. Był to czerwiec 2018 r. 

Od tamtej pory powstawały kolejne moje maskotki. Pierwszą maskotką bez wzoru był miś, którego potrzebowałam do ramki, do metryczki (wrzesień 2018 r.). Schemat już ulepszyłam, ale jeszcze nie spisałam na czysto (miś ma ruchomą głowę, łapki i nóżki).

No i od tego misia się zaczęło. Postanowiłam założyć swoją stronę na FB, zdjęciem profilowym był mój miś, ale nie miałam pomysłu na nazwę, bardzo dużo myślałam i zmieniałam. W końcu postawiłam na tym, że swoją stronę nazwę Fantastic Yarn, czyli Fantastyczna Przędza, a dlaczego? 

Z przędzy można wykonać różne cudeńka, nie tylko maskotki, czy ubranka. Od zeszłego roku ten oto miś otrzymał drugie życie, zleciłam wykonanie loga z mojego misia, a teraz to już mam logo, metki, wizytówki i pieczątkę z moim kochanym mini misiem. 

logo fantastic yarn

Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi projektami polub moją stronę Fantastic Yarn lub dołącz do grona mojej grupy wojskoweamigurumi.

Pozdrawiam Was szydełkowo,

Katarzyna

wojskowe Amigurumi

I jak? Prawda, że BOMBA? Coś innego, nowego, militarnego. Takie jest właśnie wojskowe Amigurumi. Trafiłaś już kiedyś na tak oryginalne schematy?

Dziękuję Katarzynie, że zechciała podzielić się informacjami o sobie i swojej pasji. Jeśli chcecie znaleźć wyjątkowy wzór dla swoich chłopców, to jest to idealny adres. Niech Was nie zwiedzie jednak to co widzieliście wyżej. Katarzyna ma również do zaoferowania coś dla dziewczynek. Zapraszam na fanpejdż Fantastic Yarn. Warto!

Jeśli spodobał Ci się artykuł udostępnij go proszę dalej. Pomóż nam promować nasze rodzime, wyjątkowe wzory militarne.

PS. Ja również szydełkuję. Jeśli jesteś ciekawa co udało mi się do tej pory stworzyć to zapraszam na mój fanpejdż Handmade a.b-c oraz do grupy KreatywnaJa.pl.

Pozdrawiam i do zobaczenia

Agnieszka